Autor Tema: Linux operativni sistemi  (Pročitano 11607 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

мирегробар

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 945
    • Pogledaj profil
    • http://scclansrbija.co.nr
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #15 poslato: 12. jun 2008, 09:52:14 »
Ljudi dajte neku pomoc za Ubuntu.Nikako da instaliram jebeni adsl modem.Imam sagem fast 800-840.Misko mi je dao neko uputstvo al ne jebe da proradi.Brutalan je ubuntu al tek sam poceo sa njim da se bakcem pa sam zesci noob za linux


Ajd dok mi neko ne odgovori na pitanje evo nesto sasvim novo



Cp6Linux je opštenamenska Linux distribucija sa podrškom za rad na srpskom jeziku i predstavlja potpuno funkcionalan, slobodan i besplatan operativni sistem namenjen prvenstveno korisnicima čiji je maternji jezik srpski. Ova distribucija je bazirana na popularnoj distribuciji Ubuntu i dolazi kao LiveDVD ili kao LiveCD edicija. Postoji u varijantama: Kućna upotreba, Å kolska upotreba, Poslovna upotreba i Serverska upotreba. Podrazumevano grafičko okruĂ…Âľenje je GNOME.
 Na početku instalacije moći ćete da izaberete: srpsku ćirilicu, latinicu ili engleski, a ako ste bilo kada instalirali Ubuntu, ne bi trebalo da imate problema u daljem postupku instalacije.
 
 Ekran koji vidite, sačekaće vas nakon instalacije. Pojaviće se samo donji panel koji smo kod Ubuntu-a navikli da vidimo sa gornje strane ekrana. Na radnoj površini u cp6Linux distribuciji se podrazumevano nalaze ikone: Računar, MreĂ…Âľni serveri i Smeće. Sva podešavanja sistema vrše se identično kao kod Ubuntu-a.
 Jedini mogući problem je kod paket menadĂ…Âľera Synaptic, tj. njegovih skladišta. Potrebno je uraditi kao u ovom primeru i onda će biti moguća instalacija svih paketa.
 Ă… to se tiče prevoda, mislim da su najbolje uradjeni do sada, bez prevodjenja imena aplikacija npr.: Gdebi instaler paketa, Pidgin brza razmena poruka, Brasero rezanje diskova itd.
 Estetski utisak ostaje da  prijatno za oko izgleda GDM upravnik prijavljivanja na sistem, što se ne moĂ…Âľe reći za wallpaper koji će vas sačekati po instalaciji, a i podrazumevana tema zasluĂ…Âľuje jedva prelaznu ocenu.
СА ПАРТИЗАНОМ ДО СМРТИ!!!!!
 

FXGT

  • FREE RIDER
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2553
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #16 poslato: 12. jun 2008, 16:00:11 »
pa jel nemas mreznu kartu???
 

Misko

  • PES 2017
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 3337
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #17 poslato: 12. jun 2008, 16:31:57 »
Dzabe kad mi preko euneta imamo usb adsl modem :slap: ( i to onaj iz praistorije)
 

мирегробар

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 945
    • Pogledaj profil
    • http://scclansrbija.co.nr
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #18 poslato: 12. jun 2008, 17:48:08 »
imam sagem fast 800 E4 krs krseva.Radi dobro na win al na linuxu je muka isusova :slap:
СА ПАРТИЗАНОМ ДО СМРТИ!!!!!
 

WishmasteR

  • Professional
  • ***
  • Poruke: 220
    • Pogledaj profil
    • http://www.pes-serbia.net
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #19 poslato: 14. jun 2008, 13:09:55 »
Probajte Ubuntu 8.04.Napredovala je podosta u odnosu na 7.10.Ispravljanjo je dosta dosta skripti koje su pravile greske u predhodnoj verziji.Ima naravno i i njemu par grescica ali vredi probati ;) naravno cekamo jos KDE final da vidimo kako ce da izgleda :D
 

djomla175

  • Beginner
  • *
  • Poruke: 1
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #20 poslato: 3. avgust 2008, 00:41:42 »
Citat: miregrobar;225830
Sad sam bio na sajtu ubuntu-a.Videcu da ga probam.Cim mi dupliraju net skinucu.Vec duze vreme pizdim zbog ovog windowsa a i smorio me bre vise.Samo ne znam dal mogu da se igraju igrice na ovom sistemu?
[/SIZE]
probaj da se registrujes na sajtu pa da ti posalju CD ili DVD, meni su poslali vec dve verzije :D
ima nekolliko emulatora za win (wine ili crossover) tako da sam instalirao dosta win igrica, jedino mozda ponekad imam problem sa starijim igricama koje traze DOS, sad igram nekoliko igrica Doom i TombRaider II i imam instaliran Flash 4 i lepo radi na win emulatoru, a treba drugar da mi donese jednu dosta zahtevnu igricu da vidim da je testiram pa cu ga nagovoriti da predje na linux da ne drnda stalno win zbog virusa i da mu se sistem ne dize pola sata... :) :rofl: :rofl: :rofl:
vec neko vreme na kompu nemam win samo mi je zauzimao prostor posto se na linuxu mogu instalirati win prog bez ikakvih problema ako su potrebni posto sam linux ima svoje vrlo jednostavne korisnicke programe samo treba imati malo maste i koristiti ih da bi uraio nesto sto ti je potrebno :) npr. ako skinete neke fajlove blabla.mpg.001 blabla.mpg.002 blabla.mpg.003 blabla.mpg.004 ....itd onda ih ubacite u avidemux redom *.mpg.001, *mpg.003....tako da na kraju dodje *.mpg.002 to mi je nedavno bio jedan od problemcica na koje sam naleteo ali sam za 5min resio :triprsta: Samo da vam napomenem da nemam kod kuce server da bi sve to radio nego imam krsa od PIII na 1200MHz sa 512MB i swap-a: 2GB  :cool2:

Citat: miregrobar;340874
Ljudi dajte neku pomoc za Ubuntu.Nikako da instaliram jebeni adsl modem.Imam sagem fast 800-840.Misko mi je dao neko uputstvo al ne jebe da proradi.Brutalan je ubuntu al tek sam poceo sa njim da se bakcem pa sam zesci noob za linux.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=422683
http://www.ubudsl.com/en/faq.php

probaj na ovim stranicama da iskopiras uputstva i podesavanja....na tim stranicama sam nasao taj drajver za sagem usb modem, naleteo sam na taj problem kad sam drugaru instalirao ubuntu.


EDIT by HAD111: Vidim da si novi pa cu da ti oprostim zabranjeno je pisanje vise postova zaredom osim ako ne prodje jedan dan savetujem ti da procitas pravila celog foruma kao i ovog podforuma sve lepo pise. Takodje vidim da odgovaras na neke postove koji su stari mesecima nema potrebe to da radis oni su verovatno zaboravili za to, mada post  je sasvim ok korisna informacija tako da je necu brisati. Hvala na razumevanju
 

Milenk0

  • grobar
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 651
    • Pogledaj profil
    • http://pozarevac.freehostia.com
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #21 poslato: 3. avgust 2008, 01:01:54 »
Ajde molim vas neka neko okaci screenove desktopa i programa na ubuntu
Nikad nisam lepo video sve neke sitne slike :D
 

had111

  • You will
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2984
    • Pogledaj profil
    • http://www.fksmederevo.com
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #22 poslato: 3. avgust 2008, 06:04:11 »
Ne znam ja sam ipak za SUSE linux moracu da napravim neki kompic i da stavim suse da se zezam malo.

Citat: GROBAR92;354764
Ajde molim vas neka neko okaci screenove desktopa i programa na ubuntu
Nikad nisam lepo video sve neke sitne slike :D
Prijatelju mogu ja ali mislim imas google lako ces na nadjes tako da ne gubim dzabe vreme. :wink:
 

nataeos

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 4203
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #23 poslato: 13. avgust 2008, 10:11:46 »
Citat: had111;354823
Ne znam ja sam ipak za SUSE linux moracu da napravim neki kompic i da stavim suse da se zezam malo.

 
Jel si probao openSUSE 11u verziju, meni je 10.3 nesto zezala pas sam presao na ubuntu za sad al ipak mi nekako bolji suse pa ako imas informacija javi!
Niko kao oni nije potpomogao da srpstvo danas izgleda tako mizerno, očajno i bolno, da je srpska sadašnjica bez svetlosti i u jednoj velikoj zloslutnoj tišini.
 

had111

  • You will
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2984
    • Pogledaj profil
    • http://www.fksmederevo.com
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #24 poslato: 13. avgust 2008, 15:11:18 »
Citat: nataeos;358417
Jel si probao openSUSE 11u verziju, meni je 10.3 nesto zezala pas sam presao na ubuntu za sad al ipak mi nekako bolji suse pa ako imas informacija javi!
Nisam jos necu na ovom kompu da se zezam stom kad napravim neki onako stavicu SUSE i javicu ti misljenje mada meni je bio dobar i 9.
 

nataeos

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 4203
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #25 poslato: 13. avgust 2008, 15:35:50 »
Citat: had111;358478
Nisam jos necu na ovom kompu da se zezam stom kad napravim neki onako stavicu SUSE i javicu ti misljenje mada meni je bio dobar i 9.

jes bas, devetka mi je bila brza od desetke... ako probam 11 pre tebe javicu utiske
Niko kao oni nije potpomogao da srpstvo danas izgleda tako mizerno, očajno i bolno, da je srpska sadašnjica bez svetlosti i u jednoj velikoj zloslutnoj tišini.
 

nesa24 the end

  • nesa24
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 9657
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #26 poslato: 28. oktobar 2014, 22:46:32 »
Danas UBUNTU puni 10 godina :happybday:
All men dream: but not equally. This I did.
 

Lune83

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 744
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #27 poslato: 28. oktobar 2014, 23:26:35 »
Ubuntu je zakon. I ja ga dugo koristim na laptopu. Probao sam i SUSE. On je keva za server i za mrezu.
 

NikolaJgd

  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 5933
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #28 poslato: 16. jul 2015, 14:45:15 »
Je l' koristi neko Ubuntu Gnome ili je koristio? Zanima me da li rade svi programi normalno?
 

johnson

  • Professional
  • ***
  • Poruke: 102
    • Pogledaj profil
Re: Linux operativni sistemi
« Odgovor #29 poslato: 16. jul 2015, 17:16:05 »
You should try Linux Mint.

It is based on Ubuntu. It has same packaging format (.deb as Ubuntu and Debian), Ubuntu compatible binary format, and it also uses the same package manager (synaptic, apt-get etc.).
The standard version uses Cinnamon as a DE and it also maintains a MATE version which is like the old classic gnome 2.x.
It's a bit lighter than Ubuntu, more easy to use and it has better out-of-the-box support (codecs etc.) from Ubuntu.
Also, it's totally free (no ads etc. like Ubuntu).
Every tip that works for Ubuntu works for Mint too (except Desktop Environment questions) so in any kind of problem you can check in both communities to find your answer.

http://distrowatch.com/

It's currently ranked as #1 LinuxOS distro in reputation. You should give it a try ;)
« Poslednja izmena: 16. jul 2015, 17:18:38 od strane johnson »