Autor Tema: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]  (Pročitano 5779 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« poslato: 17. maj 2017, 18:42:28 »
Inace bih Radicija smarao preko PMa, ali rekoh da metnem ovako javno da se i ostali mogu posluziti sa savjetima preporukama.

Radici mi je pomogao sa savjetima i preporukom za konfiguraciju na poslu, fura se I7 7700,16 gb rama i 1070gb. I sto jest jest, konfa leti sto se SolidWorksa tice.

Sad,posto su me krenuli neki privatni poslovi, htjeo bih investirati te pare u konfiguraciju kuci, da mogu i od kuce obavljati poslove.

Glavne aplikacije na koje obracam paznju rendereri(PhotoView,Keyshot,Maxwell,Corona,Vray,Lumion).
Gledajuci unaprijed dve,tri godine, planiram VR imati takodje,tako da bi konfa trebala biti spremna i za to.

Sad,na i7 7700 i 1070 sa 8Gb sam testirao Blenderov render, sa CPU mu je trebalo 9 sati za scenu, sa GPU mu je trebalo 3.5 sata.
Ali vecina gore navedenih rendera su CPU, osim Lumiona.


Pa redom da iznesem misljenje i dileme,pa nek se ubaci sa komentarom ko je pametan:

CPU:
I7 7700(k) ili Ryzen 1700(x)
Jaci clock ili vise jezgara?
K serija bi mi povukla bolju plocu i bolje hladjenje,a ne znam da li se isplati oveclockovati u poredjenju sa dodatnim troskom?

maticna
Z270 prime je koliko vidim maticna gdje se ne moze pogrijesiti?
Meni treba SLI opcija da mi je otvorena, i 4 slota za ram.
Mozda ima nesto pametnije na duze staze?

GPU
Nemam dovoljno da odvalim odjednom na 1070 ili 1080.
Ja sam kontao da iz starog kompa prebacim 9600 GSO i da trpim dok ne skupim para za tipa 1070/1080.I onda posle 2,3 godine uzmem jos jednu takvu i SLI.
Ako bih uzimao neku novu grafu,mogao bih mozda nakon 3,4 mjeseca da uzmem tipa 1050,mozda 1060.Sto me na dugorocno veze da opet uzimam takvu za SLI.
Kakve su AMDove nove  RX grafe? gpu benchmark ih rangira visoko u cijena/vrijednost listama.

Napajanje
Morao bih oko 700W ici da bi ovo sve moglo raditi?Tu cekam prijedloge,ne razumijem se u to koje su marke dobre a nema nekih sajtova


[/HR]
Kako kontam, sad bih uzeo maticnu,procesor i minimalnih 8GB rama.
Prebacio bih stari HDD te eventualno staru graficku.

Onda stisnuo guzicu 3,4 mjeseca,pa uzeo graficku tipa 1070,ili mozda 1080.
I onda jos 8 gb rama. Pa onda i SSD.
« Poslednja izmena: 17. maj 2017, 18:45:04 od strane 4evra »
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

Lune83

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 744
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #1 poslato: 17. maj 2017, 20:01:02 »
Pozdrav drug,

Dugo sam vec u tom poslu doduse u nekom drugom sektoru ( Adobe After Effects ) i evo ti nesto iz mog iskustva.

Sto se tice procesora ja sam uvek za Intel ( I7 naravno o drugima nema svrhe ni pricati za ono sto tebi treba ). Recimo neka K verizja procesora ali nikako nemoj da ides ispod 4ghz.Sto se tice maticne ploce donekle se slazem sa tobom i mislim da je ploca koju si vec pomenuo dobar izbor.Sto se tice Lumion-a, nikakvo unapredjenje ama bas NIKAKVO neces dobiti sa dve grafe u SLI rezimu.To ti GARANTUJEM I POTPISUJEM! Tako da znas da ne bacas pare dzabe.Ako zelis ultra perfomanse moras da ides na neku koju si vec pomenuo sa 8 ili preko 8GB memorije mada sam ja iskreno uvek vise za neku Quadro opciju.Ipak su one namenjene bas za to a ove druge su ipak vise za gejming mada naravno vrh obavljaju posao i za druge stvari. Sto se tice memorije ja se tu ne bih usudio da idem ispod 32GB ako radim ozbiljne projekte koji imaju DEADLINE od strane poslodavca.Naravno SSD se takodje podrazumeva.Sto se napajanja tice mene odlicno sluzi stari dobri Chieftek mada sam siguran da neces pogresiti ni sa cooler masterom mada sam cuo da je Corsair napravio cudo u tom segmentu ali i da kosta naravno. Namerno nisam navodio specificne modele za gore navedene komponente jer ne znam koliki ti je budzet a naravno nisam ni zeleo da preterujem jer znam da je sve to jako skupo. U principu :

-i7 ( nemam nista protiv Ryzen-a ali je on ipak i dalje poprilicna nepoznanica tako da sto je sigurno sigurno )
-Z270 je sasvim ok mada uvek treba pogledati alternative
-Ja ne bih isao ispod 32Gb a ti kako hoces :)
-Uvek sam za Quadro opciju.Znas kako kazu, ili jesi ili nisi, ili se igras ili radis :)
-Napajanje Chieftek eventualno taj Corsair koji iskreno nisam isprobao ali ga hvale na sva usta. Meni je prosle godine grom udario u kucu i sto se tice kucista, samo je izgorela maticna ploca zato sto je provukao grom kroz lan kabl na lan ulaz na maticnoj.Chieftec je sve ostalo "zastitio" i sve ostalo radi perfektno.

Eto, to je nesto o cemu bih ja razmisljao.Ali, ipak  radim u after effects-u a ti u nekoj drugoj sferi tako da uvek treba cuti jos neko misljenje pa da pokusamo svi zajedno da ti nekako pomognemo u izboru.
-
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: 4evra

VajgadonnaDalabonna

  • Professional
  • ***
  • Poruke: 222
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #2 poslato: 17. maj 2017, 21:33:09 »
Dok nisam sklopio sam svoju konfu..nisam ni skontao koliko volim da se cackam sa konfama :D i svasta nesto sam usput saznao i skapirao sam..nesto preko nekih prijatelja nesto preko inostranih foruma..ali uglavnom super je kad sam namestiš svoj komp i upališ ga a on kida koliko jede sve na ultra setingsima :) nego da se vratim na gore pomenutu temu..ono sto ti imas na poslu ja imam kuci :P kida razbija tu?e sve redom :)
iskljucivo za gejming i pomalo videoediting na 2k monitoru 144hz ova konfa je najblje sto mozes imati...

ali za ono sto tebi treba iskljucivo ryzen!svaki vid renderinga ce brze odraditi a sto se tice grafe..proslo je vreme da jedna strana nije kompatabilna sa drugom..tipa amd na intelovim maticnim sa rx grafom ili i7 na asus plocama sa asus gtx ili neka treca solucija sve ce to da leti...uglavnom ryzen u svakom slucaju ako je gejming u drugom planu...sad ono pitanje oko nepoznanice ryzena sa windowsom i problema oko memorije pa je max 2000mhz ili 2166 to ce se usput resavati i uskoro ce novim apdejtima i ryzeni krenuti sa memorijom preko 3400mhz..i kompatibilnosti sa windousom..i jos par nekih cackalica sto trenutno baguju..
medjutim glavno pitanje je za kada ti treba ta kucna konfa? imas li vremena pola godine sacekati?
 zasto pitam..pa iskljucivo zbog 2 razloga jedan je nove vege od amd i nove i9ke (da novi i9 procesori kao direktan odgovor na ryzene i njihove 10 12 14 core procesore) pa cemo imati u skorijoj buducnosti intele sa isto toliko korova plus treba izaci od amda thread-ripper sa 16korova ;) a nove vege bi trebalo da pokidaju 80ke i 80ke Ti varijantu..i sve ovo ce kao nus-proizvod imati manje para a više uzivanja za nas krajnje potrosače ;)
Tako da moj ultimativni savet je da se saceka sa kupovinom i da se lepo ostave pare na gomilici i onda za 6 meseci kupis zver za jedno 40-50% jeftinije nego sto bi te izaslo da kupis sada ili u narednih 3 meseca!

i jos da se dotaknem recimo ploce i napajanja ja imam z170 i uz updejt biosa radi sve kao i 2 serija..tako da tu moze da ustedi..sto se tice napajanja 630w sa single gpu sa sli 750...a nesto tipa 2x sli ne bih se usudio ispod 1000 1200..a sto se tice memorije ispod 32giga ne bi trebalo ni da uzimas u obzir za ono sto tebi treba..za sve ostalo 16giga radi pršti ;)
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: 4evra

4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #3 poslato: 17. maj 2017, 22:19:35 »
I meni je definitivno 32 gb u planu,zato mi i jeste jedan od uslova ploce 4 slota za RAM,samo ne uzimam odmah iz novcanih razloga.

Ne doimaju mi se toliko isplative workstation graficke.
Kontam da je to kao server kad uzimas,uzmes komp za 2k eura tip top, i uzmes server skoro isti ili cak losiji i platis ga 4 ili 5k eura.
Ali server ima sisteme da komponente same sebi ispravljaju greske itd,stabilniji je dosta.Ne sporim da su kvalitetnije graficke,vec samo da mnogo vecu razliku primjetim na novcaniku nego na performansama(nije sad da otvaram sklopove sa po 500+ dijelova).

Nije mi frka cekati za te nove arhitekture, na kucnom mogu crtati,tako da sam ostecen samo za renderovanje.
I ovu konfu na poslu sam cekao 4,5 mjeseci jer mi je Radici rekao da ce izlaziti ryzeni pa da ce cijena ici dole.
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #4 poslato: 12. jun 2017, 09:08:36 »
2 od 5 radnji sto sam zvao za komponente kazu da Ryzen nije sto na papiru pise sto se tice threadova.
Sad ne znam da li je zbog toga sto je nova arhitektura pa proizvodjaci maticnih i ostaloga jos nisu sve uklopili idealno sto se tice softvera, ili je pak malo preuvelicana snaga ryzena?
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

ЦЗВ

  • Роберт Просинечки
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 3752
    • Pogledaj profil
Odg: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #5 poslato: 12. jun 2017, 19:08:10 »
Šta im to znači da nije kao što piše? Ryzen je odličan izbor za rendering, sa što više jezgara i threadova i to je vrlo bitno. Real-world performanse su bile baš dobre za ono što sam gledao tako da ne možeš tu pogrešiti, pogotovo ako planiraš i 32 GB RAM memorije.

Koji Ryzen gledaš, 5 ili 7?

4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #6 poslato: 13. jun 2017, 07:54:58 »
7x
Pa kao ima vise jezgara,ali rezultati benchmarkova sto su po netu su probrani rezultati, posle kad su i korisnici testirali stvar je bila malo losija.
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

ЦЗВ

  • Роберт Просинечки
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 3752
    • Pogledaj profil
Odg: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #7 poslato: 13. jun 2017, 09:42:30 »
Da, zvaničnici svakako postavljaju probrane, ali imaš dosta dobrih user benchmarkova. Pre bih izabrao Ryzen 7x sa više jezgara, uz hyperthreading, nego Intel koji bi vrlo verovatno bio skuplji, a performanse tu negde, za rendering, video editing i uopšte dizajn. Intel je i dalje, naravno, iznad AMD-a u single-core performansama, što je važno za gaming, ali tebi će svakako biti bitnije da CPU može da iskoristi efikasno logička i fizička jezgra prilikom renderovanja tako što će rasporediti posao na više jezgara za bolji workflow.

Mislim, svakako ne bi pogrešio sa Intelom, ali smatram da bi te više koštao, a slične performanse ćeš imati.

Evo i video Linus-a.


4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #8 poslato: 22. jun 2017, 12:48:29 »
Uzeto, sutra uvece dolazi:
Ryzen 1700 ~319 eu
Corsair Vengeance 3200MHZ 2x8 ~ 136 eu
SSd 850 evo 250gb ~ 90 eu
Gigabyte AB350 gaming 3 ~ 118 eu
EVGA supernova 650W ~ 113 eu
NXZT S340 ~ 101 eu
Seagate Baracuda 1 TB ~ 46 eu

Do sada 923 eura.

Graficku jos cekam da vidim sta cu, citam da je bacanje para uzimati tipa 1080Ti na 1080p.Ali pretpostavljam da je to samo za igrice.
U svakom slucaju, graficku mozda odgodim do izlaska VEGA kartica,tad bi nvidia trebala pasti jos malo.

1700 svi hvale da je super kad se klokuje, dodje kao tipa 1700x ili 1800.Vidjecu koliko mogu sa stok kulerom, ako ne, onda Noctuu uzeti.

Javicu posle bench i primjenu u 'struci'.
Mozda bude frke sa 3200MHZ u BIOSu.
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

ЦЗВ

  • Роберт Просинечки
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 3752
    • Pogledaj profil
Odg: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #9 poslato: 24. jun 2017, 17:10:28 »
Kako se pokazala konfa?

Ja uzeo R5 1600. Sad cekam samo jos GTX 1060 6GB, mada su cene ludacke zbog kopanja.

4evra

  • Nerazzurro
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 10025
    • Pogledaj profil
Re: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #10 poslato: 24. jun 2017, 19:53:50 »
Sve ok, osim 3200 Mhza.
Dok stavim XMP vrti mi paljenje i gasenje kompa pa moram bios resetovati.

Dok nadjem fino upustvo za rucno podesavanje rama udaracu i po procesoru malo.

Danas stavljam i solid,pa cu se sledece sedmice oglasiti i sa preciznijim testiranjima.
It will be born here, at the Orologio restaurant,meeting place of artists and it will be always a team of great talent.On this splendid night it's colours will be given:The black and the blue with a golden background of the stars. It will be called Internazionale,because we are brothers of the world
 

ЦЗВ

  • Роберт Просинечки
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 3752
    • Pogledaj profil
Odg: Rendering konfiguracija [parcijalna kupovina]
« Odgovor #11 poslato: 25. jun 2017, 00:21:00 »
Da, znam da imaju te probleme sa memorijom. Treba update da se odradi. Videcu i ja kada sastavim sve ovo.