Autor Tema: Историја српског и других народа  (Pročitano 68446 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Deroko

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2740
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #15 poslato: 12. decembar 2012, 20:24:49 »
Ја једино што се сећам везано за Албанце је да ми је проф. у основој рекао да су они сишли са планине (буквално се само те реченице сећам).
Али ето Стефке каже да је та теорија одбачена.
 

Стефке

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1224
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #16 poslato: 13. decembar 2012, 12:08:22 »
Pa tvoj profesor i jeste bio upravu na neki nacin, to je mozda cak i najbolje da se kaze da su sisli sa onih planina :D to je jednostavno jedan narod, skupina naroda, stavec, koja se izmesala, nije bila slovenizovana, koja je zivela u tom teskom podruciju i koja je dobila naciju zahvaljujuci nasim divnim Austro-Ugarima koji su dali toliki doprinos da mapa Balkana izgleda kao sto izgleda danas. Teorija koju Deretic spominje je odbacena najvise zbog Albanskog jezika koji ima karakteristike Ilirskog i Tracanskog jezika ali ne i karakteristike neke grupe jezika za Kavkaza. Ako vec mora da se utvrdi neki narod od koga su nastali Albanci, moze se reci da se mogu povezati sa Ilirima ali da su oni sami preci Ilira, to jednostavno nije tacno, iako sami Albanci pokusavaju da provuku teoriju da su njihovi preci Iliri.

Nesto slicno imamo i u Makedoniji gde je tokom 19. veka bilo i srpsko i bugarsko i grcko stanovnistvo, pa je svaka drzava pred Balkanski rat tvrdila da u Makedoniji ima najvise bas svog naroda u Makedoniji. Recimo Grci su tvrdili da u Makedoniji ima, sad lupam za tacne cifre, 500.000 Grka a da su Bugari i Srbi tu negde, Bugari su tvrdili da ima oko milion Bugara, mozda 100.000 Srba i nesto malo Grka, a Srbi su tvrdili da Srba ima oko milion i po a da su Bugari i Grci bili u nekoj manjini. Svi znate da je u srednjem veku srpsko carstvo se prosirilo na Bugarsku, posle je Dusan preselio prestonicu u Skoplje, pre toga su Bugari imali jako carstvo u 9. veku pa je posle Samuilo poveo pobunu u Ohridu protiv Vizantije i stvorio isto jednu jaku drzavu krajem 10. i pocetkom 11. veka pre nego sto je Vasilije Bugaroubica, Vizantijski car ih porazio(otuda i nadimak), tako da i u Makedoniji je veliko pitanje Makedonaca kao nacije. Najblizi su Bugarima jer su Sloveni koji su se naselili u Makedoniji pali pod Bugarsku vlast ali posto je taj region bio i pod Grcima u Vizantijskom carstvu i posto je bio okupiran i od strane srpskog carstva, svi su bili tu negde prisutni...
 

Deroko

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2740
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #17 poslato: 13. decembar 2012, 14:41:01 »
А знате ли шта о "кумству" ? шта представља уопште кум ?
Видим да се данас више томе не придаје неки значај и да се кумство више не поштује као некада. Једном сам у кругу породице поменуо да је глупо што ја свог кума који ме је крстио не познајем и да бих волео некад да ми на мом венчању кум буде неки мој добри пријатељ и особа која ми значи у животу... А онда сам добио такву буквицу од старог деде, који ми је притом поменуо да је то кумство старо преко 300 година и да не лупам више такве глупости.

После тога сам узео мало да "истражујем" на ту тему,  углавном сам наилазио само на то  како се кумству некада придавао велики значај, како се кум поштовао и увек љубио у руку, како се говорило "Кум на земљи, Бог на небу" и слично... А онда сам наишао на једну заминљиву књигу у којој пише да кумство потиче још из периода пре него што смо прихватили хришћанство. тада су људи веровали у зле духове, демоне, вештице, утваре... и у црну магију, а наводно да би се на неког бацила црна магија потребно је да имаш његово име и ту се сада јавља кум. Његов задатак је да крсти дете, да му да име и да затим у договору са породицом детету дају још једно лажно име а да право остане у тајности како би се оно заштитило од црне магије. Уколико дете током живота не буде имало проблема са црном магијом, значи да је кум испоштовао своју дужност и није открио праве име детета па се онда кумство из тог разлога настављало са колена на колено.
Значи кум у основи представља заштитника новорођеног детета, а притом је и једина особа која може да му науди пошто му једино он зна право име (не рачунајући породицу)!

Имате ли ви неки занимљив податак или теорију на ову тему ?

пс: извин'те што прекидам дискусију о албанцима али мислим да је стефке ту све објаснио .
« Poslednja izmena: 13. decembar 2012, 14:45:55 od strane Deroko »
 

onlineman

  • Top player
  • ****
  • Poruke: 287
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #18 poslato: 13. decembar 2012, 18:14:46 »
Pola nasih hriscanskih obicaja je porijeklom jos iz paganskog doba...Stvarno bih volio vise da znam o paganskim Slovenima, medjutim, ima zaista malo dokaza tako da se vecina istorije iz tog perioda bazira na nekim pretpostavkama i nekompletnim istinima.
Ipak osjecam to slovensko porijeklo u sebi i na njega sam ponosan, a mislim da moje misljenje dijeli i vecina. Istorija nas je generalno s*ebala ali i dalje mrdamo. Dobar primjer je samo desavanje u posljednjih 100 godina. Ja sam do sada jedina generacija koja srecom nije imala priliku jos da ratuje...Cale isao na Dubrovnik, djede Drugi svjetski, pradjede i Prvi i Drugi (strijeljan u Drugom, ne znam mu groba niti se tacno zna ko ga je strijeljao, negdje sam nasao da su ga Muslimani izdali Njemcima zbog toga sto je bio komunista. Jedini prezivjeli iz tog kamiona kaze da su to uradili zajedno sa Cetnicima, a zvanicno se vodi kao zrtva Jasenovca iako nema nikakve veze sa istim, mada ko zna. Vjerovatno da je naveden kao zrtva kako bi se "dotjerali" podatci. Zamislite ovu zbrku xD) Zatim njegov otac takodje ratovao u Prvom i Balkanskim, a prije njega citav niz generacija sa Turcima. Sve se na kraju svodi do nekog lika iz naseg porodicnog stabla koji je zaklao nekog Turcina na visokoj poziciji negdje u toku rijeke Morace, pa smo morali da bjezimo i da se selimo. :D
Sto se tice tog kumstva, u mojoj porodici se smatra kao rodbinom, s obzirom koliko smo bliski. Ali ne ide godinama u nazad, sigurno zbog toga sto smo jedna "ratna" porodica. Zatim htio bih jos i da napomenem da je djede imao osmoro brace od toga su tri zivot dala u Drugom svjetskom...
Sto se tice moje porodicne istorije, izuzetno sam ponosan na istu. I opet kazem, sigurno da je mnogo takvih. Generalno mislim da smo mi Sloveni, pogotovo Juzni, i vise nego braca. Ali jednostavno taj geografski polozaj nas je dosta sredio i prouzrokovao ovu debilnu medjusobnu mrznju koja vuce svoje korijenje godinama i godinama u nazad.
S toga sam panslavista i podrzavam tu ideju kao jedinu opciju prezivljavanja nase slovenske krvi. Eto toliko.
 

Deroko

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2740
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #19 poslato: 29. decembar 2012, 16:13:57 »
Случајно сам налетео на ову слику

Обратите пажњу на шлем Милоша Обилића (овај у центру са подигнутим бодежом) и ово двојице десно...Змајеви!
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: *NIKOLA*

RamaPFC

  • Dule Vujošn
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 5919
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #20 poslato: 29. decembar 2012, 17:03:47 »
Nemam nameru da kvarim temu, ali želeo bi da dodam da mislim da bi za sve bilo bolje da malo poguramo i tu budućnost, čitav život priče o prošlosti i o ponosu, a retko ko da danas uradi nešto na šta bi ljudi sutra bili ponosni.

Samo kažem.
Hule, Vinjak, Dedža, Moca, Ajzak, Zlaxy, Miško, Biške, Paokmania, Keka, Deki, Nikmar, Konf, Zizou, Customizer, Vučko, Darcoolio, Šilja, Gogy, Popara, Kole, Bogdan, Gale, Džeki, salekuzma, stupi, stole, set.
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: paokmania, 4evra

paokmania

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2232
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #21 poslato: 29. decembar 2012, 22:42:25 »
Citat: Deroko;1095708
А знате ли шта о "кумству" ? шта представља уопште кум ?
Видим да се данас више томе не придаје неки значај и да се кумство више не поштује као некада. Једном сам у кругу породице поменуо да је глупо што ја свог кума који ме је крстио не познајем и да бих волео некад да ми на мом венчању кум буде неки мој добри пријатељ и особа која ми значи у животу... А онда сам добио такву буквицу од старог деде, који ми је притом поменуо да је то кумство старо преко 300 година и да не лупам више такве глупости.

meni je receno da je obicaj da te vencava kum koji te je krstio. e sada, ako ti zelis da imas za kuma svog nekog drugara, onda je tvoja obaveza da iskljucivo ti obavestis kuma koji te je krstio o svojoj odluci, i zamolis ga da ti dozvoli da izaberes za kuma koga ti zelis.
kada sam se ja zenio u aprilu prosle godine, nisam znao za taj obicaj do nekih mesec dana pre vencanja a kuma sam vec i izabrao. pozvao sam kuma koji me je krstio, ali covek se poneo kao kreten. zao mi je sto moram tako da se izrazim, ali sam tog coveka jako postovao i cenio. navodno trebao sam da ga zovem dosta ranije i kako uopste mogu da ga pitam za tako nesto.. pritom spominje mog pokojnog oca i govori kako sam obrukao njega i to njihovo dugogodisnje prijateljstvo. naravno posto nisam idiot, precutao sam i lepo zavrsio telefonski razgovor, a i svaku vezu sa njim.
moje licno misljenje oko toga je da kumstvo svakako treba da se postuje, pogotovo kuma koji te je krstio, ali da to ne treba da te sprecava u odluci kada biras ko ce ti biti kum na vencanju.
recimo, sa druge strane, moj brat od ujaka je kuma koji ga je krstio, pozvao i pitao da mu bude kum na vencanju. dakle, sve je to stvar izbora. mada, iskreno, mislim da ni on ni moja snajka tu nisu imali prevelikog uticaja, jer su oba kuma osobe koje su ih krstili.. a koliko ih ja poznajem, oni bi zeleli drugacije.
"KO JE PARTIZANOVAC NE TREBA MU JOS MNOGO DA BI BIO SRECAN." - Dusko Radovic
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: Deroko, Darcoolio, maxinho

Darcoolio

  • Diskriminator foruma
  • Administrator
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 26477
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #22 poslato: 29. decembar 2012, 22:59:13 »
Što se kumstva tiče ja to poštujem, ali sad prvi put čujem za taj običaj koji si naveo.
Međutim ova "modernizacija" kumstva pa devojke počinju da biraju kume i ostale (za mene) gluposti, to je *ebem 5%.
Postoji kum i tu se završava svaka priča.
E sad, ono da će kum da da sutra ime mom detetu, to takođe ne dolazi u obzir, kao ni neki naši običaji da se ime daje po nekom pokojnom rodu ili ne znam ni ja kome, kao ni ako se deda zove npr. Radomir pa novorođenčetu daju ime Rajko ili Rajka, od toga mi se povraća.


Posebna ponuda za članove foruma za MTS i Supernovu.
Poruka u inbox za ponudu ili klik na baner za više informacija.
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: paokmania

nesa24 the end

  • nesa24
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 9657
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #23 poslato: 29. decembar 2012, 23:11:15 »
Citat: Darcoolio;1105897
Što se kumstva tiče ja to poštujem, ali sad prvi put čujem za taj običaj koji si naveo.
Međutim ova "modernizacija" kumstva pa devojke počinju da biraju kume i ostale (za mene) gluposti, to je *ebem 5%.
Postoji kum i tu se završava svaka priča.
E sad, ono da će kum da da sutra ime mom detetu, to takođe ne dolazi u obzir, kao ni neki naši običaji da se ime daje po nekom pokojnom rodu ili ne znam ni ja kome, kao ni ako se deda zove npr. Radomir pa novorođenčetu daju ime Rajko ili Rajka, od toga mi se povraća.

Postoji obicaj ali ako je kum krelac po prirodi ili...
Parovi sami biraju kuma. Kum je neko ko cuva brak... Miri porodicu/bracni savetnik...
Bog na nebu - kum na zemlji
All men dream: but not equally. This I did.
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: paokmania

Deroko

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2740
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #24 poslato: 29. decembar 2012, 23:12:33 »
Што се тиче овог да кум даје име детету, можда нађеш објашњење у мом посту на првој страни. Ни ја не бих волео да кум сам да име мом детету, замисли да му неко име и унакази га за цео живот, али опет с друге стране људи којима је мој отац крстио дете су инсистирали да он сам да име и истрајали су у томе, иако је он покушавао да да име које они желе.
Све у свему кумство код нас Срба се доста разликује у односу на друге народе и придаје му се много већи значај.
 
Sledeći korisnici su se zahvalili za ovaj post: paokmania

nesa24 the end

  • nesa24
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 9657
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #25 poslato: 29. decembar 2012, 23:43:49 »
Citat: Deroko;1105902
Што се тиче овог да кум даје име детету, можда нађеш објашњење у мом посту на првој страни. Ни ја не бих волео да кум сам да име мом детету, замисли да му неко име и унакази га за цео живот, али опет с друге стране људи којима је мој отац крстио дете су инсистирали да он сам да име и истрајали су у томе, иако је он покушавао да да име које они желе.
Све у свему кумство код нас Срба се доста разликује у односу на друге народе и придаје му се много већи значај.

Sin Stanimir
Cerka Stojadinka

Kum nije dugme a jednostavno nije normalno da ti imas 25-30god a kum koji te drzao 60god
S obzir da sve manje ljudi dogura do 60god to i nema neki smisao...
Kum treba da je osoba od poverenja a da je relativno bliska po godinama
All men dream: but not equally. This I did.
 

Пеђа

  • Manchester United
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1016
    • Pogledaj profil
    • http://www.facebook.com/ProhibitedDJ
Odg: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #26 poslato: 30. decembar 2012, 00:05:54 »
Kumstvo jeste jako lepa stvar, kum ce biti drug koji je sa tobom ceo zivot a ne samo jedan od mnogih sa kojima si se opijao jednog vikenda. Sto se imena tice, o tome odlucuju iskljucivo roditelji, postujem tradiciju ali ne kontam zasto bi neko drugi odlucio o tome.
 

Ступи

  • Прејаки
  • Legenda foruma
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 1407
    • Pogledaj profil
Re: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #27 poslato: 2. januar 2013, 04:21:45 »
Кд смо већ уп ериоду празника, занима ме нешто. "Оав" и "она" нова година, односно "неверничка" и "српска" илити" православна" (знам да је то због јулијанског и грегоеијанског календара), аил ем занима какв а је ово нова година што следи за мање од две недеље, тј .занима ме ваше мишњење.
 

ackomd

  • Zvonko Mihajlovski
  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 774
    • Pogledaj profil
Odg: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #28 poslato: 2. januar 2013, 09:30:35 »
Mi pravoslavci sve praznike slavimo po julijanskom kalendaru.Pa tako se svaki praznik računajući i Novu godinu,obilježava 2 nedelje kasnije.Gregorijanski kalendar,ovaj po kome se vrijeme računa u cijelom svijetu,je nastao u 16 vijeku,da bi se kao uskladilo sa kretanjem planete ili tako nešto.Velika većina pravoslavaca,među kojima su i Srbi nije prihvatila taj kalendar,pa tako Božić i Vaskrs proslavljamo po starom,odnosno julijanskom kalendaru.A što se tiče pravoslavne Nove godine,ja mislim da se to isključivo kod nas obilježava kao neki praznik.
« Poslednja izmena: 2. januar 2013, 09:34:43 od strane ackomd »
 

Deroko

  • Superstar
  • *****
  • Poruke: 2740
    • Pogledaj profil
Re: Odg: Istorija srpskog i drugih naroda
« Odgovor #29 poslato: 2. januar 2013, 14:33:48 »
А ја сам нешто у трипу да смо користили неки трећи календар, па смо онда наводно прихватили  јулијански због Русије.